En kollega kom i höstas med idén om att göra ett nattradioprogram och damma av den gamla programtiteln Stjärnornas musik och använda samma signatur som när det begav sig, Paris France transit med Paris France.
Och så blev det. Premiären ägde rum 14-15 januari och nu rullar det på. Vi gör en musikalisk resa en timme och spelar framförallt klassiska rock- och poplåtar från 70- och 80-talen, men även en och annan låt från 60-talet och även låtar som är yngre än så.
Programmet sänds i P4 plus, som är en webbkanal sedan några år tillbaka. Tid: 00-01 natt till lördag och natt till söndag.
Stjärnornas musik var titeln på ett program som gick i dåvarande P4 under 80-talet. Det hade premiär i september 1982.
Kommentera