MÄSTERVERK AVSLUTADE KONSERT MED PAIN OF SALVATION

Pain of Salvation ångar på som ett lokomotiv i den gamla industrilokalen i Eskilstuna på tisdagskvällen. Några hundra passagerare åker med på resan och stålet i Lokomotivet vibrerar när Eskilstunagruppen levererar aggressiv och tung progressiv metallrock. Den musikaliska konstnären, sångaren och gitarristen, Daniel Gildenlöw, den ende kvarvarande originalmedlemmen, är så naken och exponerad på scenen som han själv vill vara.

Pain of Salvations musik är svårtillgänglig för gemene man kanske. Det krävs medveten och intensiv lyssning för att inte gå vilse i djungeln av alla tonartsbyten och synkoper. Mitt emellan de hjärtskärande, ångestfyllda skriken och det pompösa, sipprar vackra toner ut i moll.

Tillsammans med det visuella, ljussättningen, reser vi till Gildenlöws och Pain och Salvations värld, med alla kontraster och överraskningar.

Sången dränks något i havet av gitarrer och trummor och mer eko på sången skulle lyfta en del låtar ännu mer.

Men det det märks att bandet är ett internationellt band med stor erfarenhet och kompetens.

Konserten kulminerar med över 15 minuter långa mästerverket, titelspåret på den senaste skivan, In the passing light of day, präglad av Gildenlöws sjukdomstid 2014.

”Den är svår att ta sig igenom”, säger han från scenen och slår an de första tonerna till låten som är Gildenlöws kärleksförklaring till sin älskade hustru.

Jag själv tar ett djupt andetag och undrar om jag själv ska ta mig igenom den –  snart rinner tårarna ner för kinderna…

Vi kan bara föreställa oss hur det är när livet ställs på sin spets och dödsångesten kommer krypande.

”You’re watching me slowly slip away
Like the passing light of day
We´re watching the colors  turns to grey
In the passing light…”

”My love, don’t be afraid”
I hear you say
”I’ll be here for you all the way”
And I just wish that I could smile and say:
‘Baby, hey
I’m in too much pain To feel afraid
My lover
My best friend”

17554607_10209211884560426_1505789044_nPain of Salvation, live Lokomotivet, Eskilstuna 28 mars 2017.

MER OM PAIN OF SALVATION

KULTURNYTT – LÄNGRE INTERVJU

GILDENLÖW ”I HÄNGMATTAN

SMYGSTARTAR EUROPATURNÉN I HEMSTADEN

UNIK KONSERT I ESKILSTUNA – GILDENLÖW OM SPELNINGEN

En kommentar på “MÄSTERVERK AVSLUTADE KONSERT MED PAIN OF SALVATION

Add yours

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Webbplats byggd med WordPress.com.

Upp ↑

Stray Bullet

Show a little faith there's magic in the night

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Håkans Pop

About music, love, life and becoming older...

Thirsty Boots

About music, love, life and becoming older...

Shades Of Noir

No answers, just opinions.

Villa California

Teknik för trygghet o frihet

att leva sin dröm

med ljuvliga hundar

%d bloggare gillar detta: