”Jag heter Mikael Persson. Jag har skapat musik så länge jag kan minnas”. Så inleddes ett mejl jag fick för snart ett år sedan. Det visade sig vara snart 36-årige rockmusikern Mikael Persson från Karlstad.
Han har släppt flera singlar och två album, det första 2020, Alfa. Det andra, Tillsammans, 2021 och nu släpper han ny musik igen – på måndag. Det är en EP med fem låtar. Hans band heter Mikael Persson & Sigillet, som verkar vara mycket passionerade för rockmusik och för att nå nya höjder.
Och hans musik är så mycket Kent. Fantastiskt mycket Kent, men på hans eget vis förstås. Jag tycker att han många gånger lyckas göra stämningsfulla låtar av varierat slag – ofta med bra melodier.
Lyssna bara på Juli som släpptes tidigare i sommar och som finns med på den nya EP:n som släppts på måndag. Eller tunga och pompösa För dom som behöver.
”Jag började skriva musik på grund av Hagnesta Hill”
(Kents fjärde album 1999)
Men Mikael Persson är noga med att poängtera att han inte vill jämföra sig med Kent
”Tycker de var fantastiska på att skriva sån musik jag gillar. Men att röra sig på den nivån är galet med så många bra låtar”.
Så vad gör man om man vill ha mer Kent? Lyssnar på Jocke Bergs solodebut? Ja, det är att rekommendera, förutom att njuta av Eskilstuna-gruppens musikskatt förstås.
Men kolla in Mikael Perssons musik om du vill ha liknande sång, melodier, ackordföljder, refränger och harmonier. Det är slående hur mycket Kent det är.
Upplever gärna detta live.
Efter musikhögskolan Ingesund i höst kommer säkert sången bli bättre också. Som allt annat, träning ger färdighet. Mikael Persson & Sigillet är på god väg.
Mikael Persson & Sigillet
Mikael Persson, gitarr och sång
Elle Fenchel, trummor
Johan Tinfors, bas
Hanna Sahlberg, synth
Rasmus Bolin Andersson, gitarr
Text: Fredrik Blomberg
Bild: Peter Nilsson, med tillstånd av Mikael Persson.
1. För dom som behöver
Väldigt bra. Tung ljudbild i refrängen. De malande gitarrerna ger en desperat känsla. Så mycket Kent, förstås. Rätt öppnare!
2. Juli
Skön inledning med synthen. Skulle kunna ha varit inledningen till vilken progressiv rock-låt som helst. Gillar den otraditionella ackordföljden i inledningen och även i refrängen. Snyggt komp på gitarren i verserna. Trumkompet är som hämtat från Markus Mustonen, tidigare trummis i Kent.
3. Augustinatt
Inledningen, som är så ”vanlig” inom pop- och rockmusiken och jag är svag för dettta.
4. Giftet
Snygg gitarr i inledningen. Överraskande med trumpet. Gillar växlingen mellan de tunga ljudbilderna och de lugnare. Det blir dynamik.
5. Skolbacken
Vacker melodi, fin stämning i låten. När jag sitter och tror att nu kommer ”det” ackordet, så kommer ett annat. Starka verser.
Kommentera