30 ÅR SEDAN GABRIEL SLÄPPTE ”SO”

Den 19 maj 1986 släpptes en skiva som kom att bli en stor kommersiell framgång för engelsmannen Peter Gabriel. Skivan So var ett också ett konstnärligt mästerverk. Det är idag 30 år sedan den kom.

Skivan toppade den engelska albumlistan och nådde andraplatsen i USA. Singeln Sledgehammer nådde bland annat förstaplatsen på Billboard i USA. Den animerade videon till låten blev en stor framgång och spelades flitigt på MTV.

På ”So” slog han igenom hos den breda allmänheten, bland annat med låten ”Sledgehammer” och ”Don’t give up”, en låt där han sjöng duet med Kate Bush.

Gabriel återvände i och med den skivan till det som en gång inspirerade honom som ung engelsk skolpojke på internatskolan – soulmusiken med Otis Redding i spetsen. Sledgehammer nådde stora framgångar på dansgolven och på de internationella hitlistorna. Singeln petade ironiskt nog ned Genesis låt ”Invisible touch” 1986.

På tidigare skivor hade Gabriel koncentrerat sig mer på rytmer, arrangemang och på själva produktionen. Hans eget uttryck – det engelska melodiska – började i och med skivan ”So” smälta samman med det afrikanska och rytmiska.

Skivan lät stundtals, precis som med uppföljaren US sex år senare, som om Gabriel lagt en kudde på hela produktionen.

När han i maj 2014 kom till Sverige och Globen för att framföra So i sin helhet på sin Back to front-turné (huvudbilden är tagen vid det tillfället) hade han samma musiker på scenen som på skivan. Det lät mycket bra och man kan konstatera att det lät nästan likadant som 1986. Jag såg båda turnéerna.

Med sig hade han också de svenska sångerskorna Linnea Olsson och Jennie Abrahamsson, som han sjöng duet tillsammans med i klassiska och
vackra Don´t give up, som är en av 80-talets finaste ballader. På originalet sjunger Gabriel tillsammans med Kate Bush.

Nyskapande artist med många ansikten

Genesis – symfonirockens flaggskepp

Se mitt klipp från Globen 22 maj 2014.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Webbplats byggd med WordPress.com.

Upp ↑

Stray Bullet

Show a little faith there's magic in the night

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Håkans Pop

About music, love, life and becoming older...

Thirsty Boots

About music, love, life and becoming older...

Shades Of Noir

No answers, just opinions.

Villa California

Teknik för trygghet o frihet

att leva sin dröm

med ljuvliga hundar

%d bloggare gillar detta: